آموزش مدلسازی دیوار آجری پارامتریک در اسکچاپ

وبلاگ > آموزش‌های رایگان > آموزش اسکچاپ > آموزش مدلسازی دیوار آجری پارامتریک در اسکچاپ

آنچه در این مطلب میخوانید:

مدلسازی دیوار دکوراتیو در تری دی مکس

مدلسازی دیوار آجری پارامتریک

یکی از جذاب ترین طرح ها در طراحی داخلی استفاده از دیوارها و یا موضوعات پارامتریک در فضا است.

آجرها یکی از عناصر اصلی در طراحی هستند که در بسیاری از نماهای ساختمان ها استفاده می شوند. حتی در دکوراسیون داخلی نیز کاربرد دارند و جلوه زیبایی به دیوارها می بخشند.

روش مدلسازی در Sketchup:

برای مدلسازی این دیوار دکوراتیو در اسکچاپ ابتدا با استفاده از پلاگین Bezier Spline و گزینه ی classic Bezier curve

یک خط کرو رو ترسیم میکنیم و در فاصله ی دلخواه در جهت عمودی یک کپی ازش میگیریم.

در مرحله ی بعد با استفاده از همین پلاگین و گزینه ی polyline segmentor خط ابتدایی را به 40 قسمت تقسیم بندی میکنیم و سپس با استفاده از پلاگین pushline خط را به اندازه ی 0.1 ارتفاع میدهیم تا یک صفحه برای ما تبدیل شود.

از قسمت ابتدا و انتهایی، یک خط عمود بر خط بالایی ترسیم میکنیم تا قطع شود و قسمت های اضافی رو پاک میکنیم.

سپس با استفاده از soften/smooth edges خط های hidden geometry را به خط تبدیل میکنیم.

در مرحله ی دوم این مدلسازی برای خط دوم دقبقا همین مراحل رو تکرار میکنیم، سپس از صفحه های به وجود اومده یک صفحه را انتخاب میکنیم و با استفاده از دستور Rotate صفحه رو 90 درجه میچرخونیم تا صفحه عمود شود و سپس به یک component تبدیل میکنیم.

سپس component و کل صفحه ها رو انتخاب میکنیم و با استفاده از پلاگین component onto faces وگزینه ی Component onto Each face را انتخاب میکنیم تا کامپوننتی که ایجاد کردیم عمود بر صفحه ها قرار گیرد.

حال با استفاده از دستور push pull صفحه ها را به اندازه ی یک آجر ارتفاع میدهیم و به کمک دستور scale تغییر اندازه را ایجاد میکنیمتا آجرها یک حالت پارامتریک بگبرد.

سپس آجرهای ایجاد شده در ردیف دوم را به ردیف اول جابجا مبکنیم تا روی هم منطبق شوند و در اخر میتوانیم از دو ردیف ایجاد شده کپی بگیریم و به تعداد دلخواه Array کنیم. از این مدل دیوار دکوراتیو پارامتریک می توانید در طراحی های داخلی استفاده کنید.

برای دیدن آموزش های بیشتر از اسکچاپ به وبسایت دکتر سی جی مراجعه کنید و برای تهیه پکیج آموزشی اسکچاپ دیزاین روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *