لایه بندی عناصر و آبجکت ها در اتوکد

آنچه در این مطلب میخوانید:

لایه بندی

قرار دادن عناصر و آبجکت ها در لایه های مشخص AutoCAD

لایه بندی در اتوکد یکی از مهمترین کارهایی است که هنگام طراحی و کار با اتوکد باید آن را انجام بدین تا در ادامه روند طراحی به مشکل نخورید و فایل اتوکد شما توسط طراح دیگری به راحتی قابل ویرایش باشد. با استفاده از لایه بندی میتوانید اطلاعات مختلف را در پروژه خود حتی بعد از طراحی تنظیم و ویرایش نمایید، یا به طور موقت آبجکتی را پنهان کنید و خطوط و احجام ترسیم شده را تفکیک نمایید.

وقتی در اتوکد فراموش کردیم نقشه هامون را لایه بندی کنیم می توانیم با استفاده از دستورهای مختلف، عناصر و ابجکت های نقشه را در لایه های مشخص قرار دهیم.

همچنین با چند دستور می توانیم رنگ مبلمان ها رو عوض کنیم و در لایه مشخص قرار دهیم.

نحوه لایه بندی Layer:

یکی از بلاک های مبلمان را انتخاب کرده، کلیک راست می زنیم و با استفاده از دستور select similar همه ی آبجکت های شبیه به آبجکت انتخابی را انتخاب می کند و می توان لایه آن را تغییر داد. اگر بخواهیم برای تمام لایه ها این کار را انجام دهیم زمان بر است؛

برای انجام سریعتر این کار، یک لایه می سازیم به اسم Furniture که می توان رنگ آن را هم تغییر داد.

با یک دستور همه بلاک ها را وارد یک لایه کنید:

برای لایه بندی ابتدا دستور Filter که مخفف آن Fi  enter هست را در خط فرمان تایپ کرده، یک پنجره باز می شود، در قسمت پایین گزینه ی Add selected object می توانیم یک آبجکت را بهش نسبت بدهیم و زمانی که یکی از آبجکت ها رو انتخاب کنیم، مشخصات آبجکت انتخابی نمایش داده می شود.

هدف از این کار این است که هر بلاکی که در نقشه داریم انتخاب شود.

در قسمت Filter مشخصات آبجکت های انتخابی نمایش داده می شود و هر کدام که مدنظرمان نیست را حذف می کنیم و گزینه ی Apply را زده و محدوده ی مورد نظر را به آن نسبت می دهیم، سپس کلیک راست کرده،

همه ی بلاک های نقشه را انتخاب و وارد لایه ی مورد نظر که قبلا ساخته بودیم، می کنیم. برای هرکدام از آبجکت ها که مشابه هم هستند و باید در یک لایه قرار بگیرند، میتوان مراحل بالا را انجام داد.

کلید میانبر دستور لایه بندی حرف LA یا کلمه LAYER می باشد که اگر در نوار کامند یا خط فرمان تایپ کنیم وارد دستور می شود.

نکته:

برای لایه بندی در بخش اول که بلاک ها را در لایه ی Furniture قرار میدهیم، باید در قسمت Block editor هم وارد شویم و در این قسمت هم وارد لایه ی Furniture کنیم. این کارها را برای تمام موارد دیگر هم می توان انجام داد مانند text – hach  و …….

در زیر ویدیو آموزشی لایه بندی عناصر و آبجکت ها در اتوکد با تدریس مهندس محمد امان زادگان را می توانید ببینید.

 

لایه بندی اتوکد جزئی از مباحث پایه ای نرم افزار اتوکد است، پس به شما توصیه می شود که برای آموزش بیشتر و پیشرفته تر اتوکد پکیج آموزشی اولتراکد دکتر سی جی را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟