وبلاگ > آموزش‌های رایگان > آموزش هوش مصنوعی > آموزش هوش مصنوعی در معماری > معرفی ابزار های مهم هوش مصنوعی در معماری | هوش مصنوعی در معماری

آنچه در این مطلب میخوانید:

هوش مصنوعی در معماری DrCG

در این مقاله قصد داریم تا درباره هوش مصنوعی در معماری صحبت کنیم و به طور کامل و تخصصی با ابزارهای کاربردی AI یا همان هوش مصنوعی در این زمینه آشنا شویم.
اما در ابتدا در نظر داریم تا به طور کلی در رابطه با مفهوم هوش مصنوعی و نحوه عملکرد این سیستم توضیحاتی ارائه دهیم.

کاربرد هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در صنعت معماری به سرعت در حال افزایش و پیشرفت است. این تکنولوژی ابزارهای بسیار مناسبی را برای معماران اختراع کرده که به کمک آن بتوانند مرزهای خلاقیت و کارهای شگفت انگیز را جابه جا نمایند.

هوش مصنوعی یا AI به علم و فناوری ایجاد هوش در دستگاه‌های الکترونیکی گفته می‌شود. هوش مصنوعی از روش‌های مختلفی برای شبیه‌سازی توانایی‌های انسانی مانند یادگیری، استدلال، تصمیم‌گیری، تشخیص الگو، ترجمه زبان و خلاقیت استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی در معماری به کاربرد این روش‌ها در طراحی، ساخت، نگهداری و بهینه‌سازی فضاهای معمارانه اطلاق می‌شود. AI در معماری می‌تواند به حل مسائل پیچیده و چندبعدی کمک کند و به ارائه راهکارهای نوین و خلاقانه منجر شود.

هوش مصنوعی در معماری DrCG

مزایای هوش مصنوعی در معماری

  • صرفه جویی در زمان طراحی و اجرا
  • صرفه جویی در هزینه ها مراحل طراحی و اجرا
  • کاهش نیاز به نقشه برداری، محاسبات، تست و بازبینی
  • کمک به معماران برای ایجاد طرح های جدید و خیره کننده
  • افزایش امنیت، راحتی و زیبایی فضاهای معماری توسط AI
  • افزایش دقت و کاهش ضریب خطا در استفاده از هوش مصنوعی
  • طراحی و بهینه سازی فضاهای معماری با استفاده از الگوریتم های پیچیده، داده های بزرگ

معرفی ابزار های مهم هوش مصنوعی در معماری

همانطور که می دانید هوش مصنوعی در تمام حوزه های دنیا نفوذ کرده است و کسب و کارهای مختلفی دستخوش تغییر شده اند. ابزارهای هوش مصنوعی به معماران و طراحان نیز کمک بسیاری نموده و روند طراحی و اجرا بسیار بهبود می بخشد. در ادامه قصد داریم چند نمونه از بهترین ابزارهای مفید هوش مصنوعی در معماری را بررسی کنیم:

1-هوش مصنوعی Midjourney

Midjourney’s AI Art Generative Tool یک برنامه هوش مصنوعی بسیار قدرتمند است که به شما کمک می‌کند تا با کمک هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین تصاویر زیبایی ایجاد کنید. Midjourney با یک رابط کاربر پسند ساخته شده است، که برای نشان دادن خلاقیت شما گزینه‌ای عالی است. همچنین باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود.

معماران به کمک این ابزار می توانند طرح های پیچیده خود را از طریق توضیحاتی که در متن می نویسند به وسیله تکنیک های مخصوص تبدیل به خروجی های منحصر به فرد کنند.

هوش مصنوعی در معماری DrCG

2-هوش مصنوعی Maket.ai

هوش مصنوعی Maket یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای معماران، طراحان، سازندگان، پیمانکاران و توسعه‌دهندگان است تا پلان‌های سفارشی ایجاد کنند و سبک‌های طراحی بی‌حد و مرزی را کشف کنند. آزادی طراحی و پتانسیل خلاقانه و همچنین راهنمایی های متخصص در مورد مواد، هزینه و امکانات طراحی را ارائه می دهد. Maket ناوبری کد منطقه را ساده می کند و انطباق با مقررات را برای جلوگیری از تاخیرهای احتمالی تضمین می کند. این فرآیند طراحی را در یک پلتفرم همه کاره ساده می کند و امکان همکاری در زمان واقعی و افزایش گردش کار را فراهم می کند.
هوش مصنوعی در معماری DrCG

3-هوش مصنوعی دال_ای Dall_E

هوش مصنوعی Dall-E  سیستم تولید تصویر است که OpenAI آن را خلق کرده است. این هوش مصنوعی قادر به ایجاد تصاویر با کیفیت بالا و واقعی است. یعنی شما به ایده‌ای فکر می‌کنید و آن را در قالب متن به دال-ای می‌دهید و این هوش مصنوعی خروجی تصویری مدنظر شما را می‌سازد و به شما ارائه می‌کند. هوش مصنوعی دال-ای در زمینه‌های مختلفی از مد گرفته تا تبلیغات کارآیی دارد.

یکی از مزایای Dall-E توانایی آن در تولید مدل‌های پیچیده سه‌بعدی از روی توضیحات متنی است که آن را به ابزاری ارزشمند برای معماران و طراحان تبدیل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، از هوش‌ مصنوعی Dall-E می‌توان برای ایجاد مدل‌های واقع‌گرایانه از ساختمان‌ها یا طراحی‌های داخلی استفاده کرد که می‌تواند به معماران و طراحان کمک کند تا ایده‌های خود را قبل از اجرا تجسم کنند.

هوش مصنوعی در معماری DrCG

4-هوش مصنوعی Stable Diffusion

هوش مصنوعی Stable Diffusion یک مدل یادگیری ماشین است که توانایی تولید تصاویر از توصیفات به زبان طبیعی را دارد. این مدل توسط شرکت Stability AI توسعه داده شده و کد منبع آن به صورت متن‌باز (open source) در دسترس عموم قرار دارد.

به زبان ساده، وقتی به Stable Diffusion یک اعلان می‌دهید، مدل آموزش داده می‌شود تا تصویری واقعی از چیزی ایجاد کند که با توضیحات شما مطابقت داشته باشد. می‌توان گفت این یک پیشرفت قابل توجه نسبت به تولیدکننده‌های متن – تصویر قبلی است؛ زیرا می‌تواند توصیفات متنی پیچیده و انتزاعی را مدیریت کند. استیبل دیفیوژن با استفاده از روش جدیدی به نام آموزش پایدار به این امر دست می‌یابد و به مدل انتشار پایدار اجازه می‌دهد تا تصاویر با کیفیت بالا و مطابق با ورودی متنی تولید کند.

هوش مصنوعی در معماری DrCG

5-هوش مصنوعی Adobe Firefly

هوش مصنوعی Adobe Firefly ابزاری جدید به حساب می‌آید که برای رقابت با هوش مصنوعی Mid-Journey و Dall-E توسعه پیدا کرده است. این هوش مصنوعی به شکل خاص با تمرکز روی تصاویر و ساخت افکت‌های مختلف برای نوشته‌ها و ساخت ارائه‌های مختلف با ایده‌های جدید است. هوش مصنوعی Adobe Firefly برای این ساخته شده که بتوانید تصاویر خیره کننده با استفاده از نوشته‌های مختلف خلق کنید. این هوش مصنوعی برای شما حالت‌ها و سبک‌های مختلف درست می‌کند.

موضوع جالبی که در زمان استفاده از Adobe Firefly باید به آن توجه کنید، این است که این هوش مصنوعی محتوایی کاملا قانونی تولید می‌کند. در واقع این هوش مصنوعی به شکلی آموزش دیده که بتواند با آیتم‌های خود Adobe و آیتم‌های عمومی تصاویری کاملا قانونی خلق کند.

هوش مصنوعی ادوبی فایرفلای بخشی از پروژه هوش مصنوعی شرکت ادوبی به شمار می‌رود که این پتانسیل را دارد که بتواند انقلابی در طراحی و تولید محتوای خلاقانه به وجود بیاورد. این هوش مصنوعی به گونه توسعه پیدا کرده که به خوبی با نرم‌افزارهای شرکت ادوبی مانند فتوشاپ و ایلاستریتور کار می‌کند و باعث می‌شود که گرافیست‌های حرفه‌ای بتوانند خیلی راحت با این هوش مصنوعی کار کنند.

6-هوش مصنوعی lookx.ai

Lookx.ai یک ابزار هوش مصنوعی رندر سه‌بعدی است که می‌تواند مدل‌های سه‌بعدی با کیفیت بالا را از عکس‌ها ایجاد کند. این امر می‌تواند برای ایجاد تصاویر محصول، رندرهای معماری و سایر مواد بازاریابی مفید باشد. هوش مصنوعی Lookx.ai بر روی مجموعه داده‌ای از اشیاً واقعی آموزش دیده است، که به آن امکان می‌دهد ظرافت‌های نورپردازی، سایه‌زنی و بافت را به دام بیندازد.

هوش مصنوعی در معماری DrCG

7-هوش مصنوعی Architectures

یکی از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در صنعت معماری وب سایت Architectures است که برای تولید پلان و ریز فضا مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار برای طراحی پلان های مسکونی نیز بسیار دقیق بوده و دارای تکنیک های هوشمند است. طوری که با استفاده از شرایط اقلیمی و بهره گیری از هوش مصنوعی پلان ها را ترسیم و طراحی می کند و بهترین خروجی ها را تحویل می دهد.

هوش مصنوعی در معماری DrCG

5نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *