وبلاگ > آموزش‌های رایگان > آموزش معماری > طراحی ویلای Elache: شاهکاری از معماری مدرن در دل طبیعت

آنچه در این مطلب میخوانید:

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

Elache Residence / Elmor Arquitetura

ویلای Elache: شاهکاری از معماری مدرن در دل طبیعت

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

مشخصات پروژه

  • دسته‌بندی: خانه، دکوراسیون داخلی [HOUSES, HOUSES INTERIORS]
  • مکان: Curitiba، برزیل (کوریتیبا، برزیل)
  • معماران: Elmor Arquitetura
  • مساحت: 190 متر مربع
  • سال ساخت: 2016
  • تولیدکنندگان: Elf Mármores
  • همکاران: ION Engenharia, Interpam, Florence
  • سرپرست معمار: Jorge Elmor Neto (خورخه المور نتو)
  • شهر: Curitiba (کوریتیبا)
  • کشور: Brazil (برزیل)

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

موقعیت و ماهیت پروژه:

شرکت Elmor Arquitetura این پروژه را در یک منطقه‌ی مسکونی در Curitiba، برزیل به اجرا درآورده است. این ویلا که ساختمانی تک‌طبقه دارد، در محوطه‌ای وسیع و پوشیده از درختان سرسبز واقع شده است.

هدف اصلی از طراحی این پروژه، اتصال فضایی مجزا به خانه‌ی اصلی بوده است. این فضای الحاقی به عنوان بخش تفریحی و استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای یک استخر سرپوشیده نیز می‌باشد.

از نکات قابل توجه در طراحی این ویلا، عدم ایجاد ارتباط مستقیم با ساختمان موجود است. معماران تلاش کرده‌اند تا با حفظ کاربری مسکونی، فضایی مدرن و مجزا خلق کنند که از نظر زیبایی‌شناختی با ساختمان اصلی درگیر نباشد.

دسترسی‌پذیری، اولویت اصلی:

موضوع دسترسی‌پذیری برای کارفرمایان این پروژه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. از این رو، معماران Elmor Arquitetura در طراحی تمام فضاها، ابعاد، مسیرهای رفت‌وآمد و انتخاب مصالح، به نیازهای افراد دارای معلولیت توجه ویژه‌ای داشته‌اند. بدین ترتیب، این ویلا برای استفاده‌ی راحت و ایمن همه‌ی افراد مناسب است.

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

جزئیات ویلا Elache: تلفیق استحکام و ظرافت

حجم الحاقی

بخش الحاقی ویلا Elache یک حجم مستطیلی شکل به طول 18 متر و عرض 8 متر است. مصالح اصلی به کار رفته در نمای این بخش، بتن اکسپوز (با فرم‌هایی از چوب با برش‌های افقی) و شیشه (با قاب‌های آلومینیومی و شیشه دوجداره) می‌باشد. این ترکیب، ظاهری معاصر و در عین حال ماندگار به ویلا بخشیده است. استحکام و دوام بالا در کنار خطوط ساده و زیبا، ویژگی بارز این بخش از ویلاست.

فضایی یکپارچه برای دورهمی‌های شاد

فضای داخلی ویلا شامل اتاق نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه‌ی مجهز به صورت یکپارچه طراحی شده است تا فضایی ایده‌آل برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه فراهم آورد. درهای بزرگ شیشه‌ای کشویی به طور کامل باز می‌شوند و امکان دسترسی آسان به فضای بیرونی را فراهم می‌کنند. بدین ترتیب، مساحت فضای قابل استفاده تقریباً دو برابر می‌شود.

استخر، باغ و تراس: امکانی برای فعالیت‌های متنوع

استخر سرپوشیده، باغ سرسبز و چندین تراس مجاور، فضاهایی ایده‌آل برای فعالیت‌های مختلف و سرگرمی ساکنان ویلا را فراهم می‌کنند. ساکنان می‌توانند با توجه به حرکت نور خورشید در طول روز، در فضاهای مختلف ویلا به استراحت و تفریح بپردازند.

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

تراس رویایی زیر نور ماه: تلفیقی از گرما و پایداری

چشم‌اندازی به سوی ماه:

در نمای شمالی اقامتگاه Elache، تراسی با سقفی بتنی و کنسول بزرگ به چشم می‌خورد که دهانه‌ی بازی برای قاب کردن ماه در آسمان شب دارد. در این فضا، میز قهوه به یک شومینه تبدیل می‌شود تا گرمابخش دورهمی‌های شبانه زیر نور ماه باشد.

توجه به پایداری:

با رعایت برخی اصول پایداری، در طراحی سقف از پرچم‌هایی (بازشوهای حداکثر هوا در بالای درهای کشویی) استفاده شده است. این پرچم‌ها امکان تهویه عرضی فضا را در طول روز فراهم می‌کنند و بدین ترتیب، ساختمان را خنک نگه می‌دارند.

کفپوش بادوام و پایدار:

کفپوش ویلا از ترکیب کوارتز و سنگ مرمر ساخته شده است. این ترکیب، ضمن رعایت اصول پایداری، از نظر دوام و مقاومت نیز با کاربری فضا مطابقت دارد.

روشنایی کم‌مصرف:

کل سیستم روشنایی پروژه با استفاده از لامپ‌های LED کم‌مصرف و بادوام اجرا شده است. دو چراغ خطی بزرگ به شکل “L” (طراحی شده توسط معمار خورخه المور و ساخته شده توسط Design Selo) نوری ملایم بر سقف بتنی می‌تابانند. این نورپردازی، بافت و حجم سقف را به زیبایی برجسته می‌کند.

تلفیقی از بتن، شیشه و چوب در قلب طبیعت

درون دیوارهای بتنی، گرما و کارایی

استفاده از چوب گردو ایتالیایی:

دیوارهای بتنی ویلا Elache، فضایی را برای پنل‌های بزرگ چوبی (از جنس گردوی ایتالیایی) فراهم کرده‌اند. این متریال با کمترین تاثیر منفی بر محیط زیست، علاوه بر زیبایی بصری، بر تنظیم دما و ایجاد فضایی دنج برای ساکنان تأثیرگذار است.

تلفیق زیبایی و کاربری:

این پنل‌های چوبی در قسمت آشپزخانه (پشت پیشخوان بزرگ و 4.5 متری سزاراستون) کابینت‌ها و گریل را پنهان می‌کنند. همچنین، همین ایده در اتاق نشیمن نیز به کار رفته است، جایی که چوب گردوی ایتالیایی، بخش سینمای خانگی و درِ حمام را به زیبایی استتار می‌کند.

دسترسی بدون محدودیت:

برای دسترسی به بخش آشپزخانه، ورودی رسمی طراحی نشده است. امکان دسترسی به فضای داخلی از طریق هر یک از درهای شیشه‌ای کشویی که در کل محوطه‌ی ویلا تعبیه شده‌اند، وجود دارد. این رویکرد، نفوذپذیری فیزیکی و بصری ساختمان را افزایش می‌دهد و هرگونه مانعی بین خانه‌ی اصلی، بخش الحاقی و باغ‌های اطراف را از بین می‌برد.

ایجاد سطوح مختلف از حریم خصوصی:

این مفهوم (دسترسی بدون محدودیت) امکان ایجاد سطوح مختلفی از حریم خصوصی را فراهم می‌کند و ساکنان می‌توانند بسته به نیاز خود، از فضاهای مجزا استفاده کنند و یا با دیگران ارتباط و تعامل داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *